Artykuły

Ewaluacja - najpotężniejsze narzędzie samodoskonalenia scenicznego
Ewaluacja lub inaczej informacja zwrotna jest najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy robimy coś dobrze, czy popełniamy jakieś błędy oraz w jaki sposób moglibyśmy ich unikać w przyszłości. Okresowa weryfikacja skutków podejmowanych czynności jest w stanie ukierunkować człowieka i zwiększyć efektywność działań, których się on podejmuje – zwłaszcza w kontekście rozwijania umiejętności przemawiania.

Co zrobić z rękoma podczas wystąpienia publicznego?
Wyznaczenie prostokąta obszaru naturalnej gestykulacji powinno być jednym z najważniejszych zadań osoby, która podejmuje się wystąpienia publicznego. Wystarczy przyłożyć ręce do boków, zgiąć je pod kątem 90° i mamy podstawę. Uniesienie rąk do poziomu ust wyznacza wysokość, a połączenie palców dopełnia całą bryłę. Tak wyznaczona sfera ma charakter uniwersalny i sprawdzi się doskonale przy większości okazji związanych z wystąpieniem.

Jak ubrać się na wystąpienie? Wskazówki dla Panów
Kontekst oraz okazja związana z wystąpieniem jest najważniejszą determinantą stroju, jaki należy przywdziać. Jeżeli przychodzi nam przemawiać w małym gronie, a samo wystąpienie ma luźny charakter, wtedy strój codzienny sprawdzi się doskonale. Jednak gdy nasze wystąpienie ma nieco ważniejszy charakter to wtedy lepiej przyjąć zasadę stonowanej elegancji, która zawsze jest w modzie. Garnitur to idealny strój na tzw. spotkania na szczycie.

Czego lepiej na scenie nie robić?
Zbyt szybkie tempo mówienia, które nie pozwala na zrozumienie słów, brak stosowania pauz dających możliwość przyswojenia treści. Zaburzanie płynności wypowiedzi poprzez stosowanie wyrazów dźwiękonaśladowczych, pustych określeń czy zbędnych powtórzeń. No i w końcu korzystanie z atrybutów, które nie korespondują z przekazem płynącym ze sceny. Wszystko to są błędy, które w znacznym stopniu obniżają skuteczność wystąpienia publicznego.

Kiedy zaczyna się wystąpienie publiczne?
Moment podjęcia decyzji o tym, że wystąpimy na scenie, jest momentem, od którego należy liczyć początek wystąpienia publicznego. Oczywiście nie musi to być skutek naszej wyłącznej decyzji – czasami to okoliczności życiowe sprawiają, że musimy stanąć na scenie i zacząć przemawiać. Jednakowoż moment przyjęcia do swojej świadomości, że będziemy występować, zmienia nasz sposób patrzenia i przygotowywania się do prezentacji.

Jaki jest sens uczyć się sztuki wystąpień publicznych?
Zwiększenie skuteczności działania, wzrost dochodów i pozyskanie zupełnie nowej jakości w relacjach. Czy da się to zrobić za pomocą jednej rzeczy? Oczywiście, że tak! Tą rzeczą, na którą składa się szereg pomniejszych działań, jest sztuka #wystąpień publicznych.